Datça Gündem 48

STAR CAM BALKON

Knidos Antik Kentine İnceleme Gezisi Yapıldı

Knidos Antik Kentine İnceleme Gezisi Yapıldı
500 görüldü
08 Mart 2021 - 8:20

Muğla Rehberler Odası ve Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü İşbirliğnde Datça – Knidos Antik Kentine İnceleme Gezisi Yapıldı. Tüm İlçelerden 62 Rehber, İl Müdürlüğünden 22 Personel İnceleme gezisine katıldı. Müdür Yrd. Filiz Karacaağaç, Şube Müd. Mehtap Yıldız, Aydın Durdu, Sabiha Pazarcı, Said Arıkan, Günnur Kömürcü ve Kültür Turizm Personelin yanı sıra, Rehber Odası Başkanı Hamdi Turan ve Yrd. Fatih Coşkun ve Rehberler katıldı.

Knidos-Burgaz-Emecik Apollon Kutsal Alanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin M. Doksanaltı, Kazı Başkan Yardımcısı Merve Selek ve Kazı Ekip Üyelerin’den Yağmur Kılıç, Songül Sözel, Berkan Meydan ve Murat Emre Şaşmaz karşıladı. Prof. Dr. Ertekin M. Doksanaltı, İl Kültür Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl’ün  ve Muğla Turist Rehberler Odası Başkanı Hamdi TURHAN’ın kısa konuşmalarının ardından Knidos Küçük Tiyatrosu’nda Sosyal mesafe kurallarına uyularak gelen misafirlere  Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin M. Doksanaltı tarafından Knidos’un geçmişten günümüze kadar yapılan araştırma tarihi, yapılan Kazı ve Restorasyon çalışmaları, Knidos Aslanı , Knidos Aphroditesi, Knidos Ticari Limanı karşılayan Küçük Tiyatro’da yapılan Restorasyonla ilgili  detaylı bilgiler, yine Knidos Ege limanında Konumlanmış olan Boulakrates Çeşmesinin Restorasyonu hakkında merak edilen tüm sorular detaylı bir şekilde açıklandı. Bunun gibi kent gezi güzergahında yer alan yapılan incele gezi esnasında Kazı Başkanı ve ekibi tarafından anlatıldı. Kent gezisi sonrasında kazı ekibi tarafından karılımcılara ikramlarda bulunuldu.

Ekip daha sonra Eski Datça’da ve Datça’da incelemelerin bulundu.

Rehberler Odası Başkanı Hamdi Turhan yaptığı açıklamada “İl Müdürümüz Dr. Zekeriya Bingöl ile güzel bir uyum sağladık. Rehberlerimiz ile İl Müdürlüğü işbirliğinde Antik Kentlerimide inceleme gezileri düzenliyoruz. Rehberlerimiz çok memnun. Knidos Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanalti’nın sunumuyla Antik Kenti gezmek çok daha güzeldi. Sayın İl Müdürümüz zekeriya Bingöl ile Ertekin Doksanaltı Hocamıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl “ Rehberler Odası Başkanım Hamdi Turan Rehberle inceleme gezisi yapalım dediğinde çok hoşuma gitti. Bu ikinci turumuz. İlkini Beçin Kalesi, Euromos ve İasos Antik Kentlerine yaptık. Bu defada Knidos Antik Kentine. Ben bu defa değişiklik yaparak il müdürlüğümüz personelinide işin içine kattım. Bu organizasyonda bana yardımcı olam Şube Müd. Mehtap Yıldız ve özel kalemim Yeşim Yaşar’a, Rehberler Odası Başkanı Hamdi Turan’a, ikram ve misafirperverliği için Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı’ya, inceleme gezisi boyunca bizi yalnız bırakmayan dostum Cumhurbaşkanlığı İletiş Başkanlığı Muğla İl Müdürlüğü Personeli Erdal Şener ve tüm destek olanlar teşekkür ediyorum” dedi.

STAR CAM BALKON
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.