Datça Gündem 48

STAR CAM BALKON

16. ULUSLARARASI MARMARİS KADIN VE SANAT FESTIVALİ BAŞLADI

16. ULUSLARARASI MARMARİS KADIN VE SANAT FESTIVALİ BAŞLADI
219 görüldü
09 Mart 2021 - 7:26

Kalimerhaba Derneği basın açıklaması; 16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Başladı

Marmaris Belediyesi katkıları ile gerçekleşen bu yılki festivale, Armut alan Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor.

Marmaris Kent Konseyi, MARYAD (Marmaris Ressamlar ve Yazarlar Derneği) , KÜSAD (Kütahya Kültür ve Sanat Derneği), Sığla Kültür Sanat ve Çevre Derneği, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Kültür Kentleri Birliği, Marmaris Filarmoni Derneği, İzmir Su Grubu, İzmir Özgün Baskı Grubu işbirliği ile gerçekleşen festivale Güzel Sanatlar ve Geleneksel El Sanatları konusunda üretim yapan yaklaşık altmış sanatçı eserleri ile katılıyor.

16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde 08 Mart 2021 Pazartesi günü başlıyor. Her gün saat 11.00 18.00 arası pandemi kurallarına uygun olarak ziyaret edilecek sergiler ve etkinlikler 28 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek.

Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat;

“16 yıl önce başlayan Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’nin sanat yolculuğunda geçen ve bu yıl Dünyayı saran ve sarsan Korona pandemisi dolayısı ile programlanan bir çok etkinlik sanal aleme taşınırken grubumuz alınan tedbirlere uyarak mümkün olduğunca sanatı halkla buluşturmaya çalışmıştır. Geçen yıl Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen açılışımızla 15.Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Karma Güzel Sanatlar Sergisine katılan katılımcılarımız bu yıl pandemi engeline takılan performanslarını yenileyerek 16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivalinde yerlerini tekrar almışlardır.

Ayrıca on altı yıl önce yola çıktığımız bir çok sanatçı arkadaşımızı tekrar aramızda görmek, sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasını almak, Marmaris Belediyesi’nin de sanatı desteklemesi bizi son derece mutlu ederek gelecek konusunda umutlandırmıştır.

Bu festivalimizle, Marmaris Belediyesi’nin deprem riski nedeni ile boşaltmak zorunda kaldığı ana binasının taşınan üniteleri dolayısı ile hizmet sürecine ara vermek zorunda kalan Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi yerine yeni bir galeri olarak düzenlenen

Armutalan Kültür Merkezi Tarik Akan Konser ve Toplantı Salonu Fuayesinin de Güzel Sanatlar Galerisi olarak hizmete girmesinin ilk adımını atıyoruz.

Dileğimiz bu butik galeri daha nice sergilere ev sahipliği yaparken, Marmaris Belediyesi’nin daha kapsamlı, proje olarak gerçek anlamda ulusla arası etkinliklere ev sahipliği yapacak, içinde Kent Müzesi’nin de yer aldığı bir Kültür Sanat Merkezini bir an önce hayat geçirmesidir.

Festivalimizin hayata geçmesine katkı koyan tüm sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetim ve idare ile sanatçı – sanatseverlere teşekkür eder, sağlıklı sanat dolu günler dilerim” dedi.

Festival programında:

08 Mart günü saat 11.00 de yapılacak açılışın ardından, yazarlar kitaplarını imzalayacak, sanatçılar workshop çalışmaları ile ziyaretçileri bilgilendirecektir.

08 Mart Saat 12.30

Festival açılış filmi olarak, Yönetmen Biket İlhan tarafından çekilen,

Hilal-i Ahmer “Hanımlar Merkezi” gösterimi yapılacaktır.

13 Mart Cumartesi günü Saat 11.00 – 13.00 arası el sanatları atölye çalışması Saat 15.00 – 17.00 arası Oya Dirikcan ve Çağrı Çağın tarafından Masal Atölyesi sunumu gerçekleşecektir.

Açılıştaki Karma Güzel Sanatlar Sergisi; 18 Mart tarihinde İki Müzisyen Bir Sergi “Sesler ve Renkler” ve

İzmir Özgün Baskı Grubu Tasarımları ile renklenecektir.

19 – 20 – 21 Mart 2021 tarihleri arasında Dünya Şiir ve Öykü Günü etkinlikleri gerçekleşecek,

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü “Altan Karındaş’a Saygı Gecesi” olarak hayat geçirilecektir.

Haber Kaynağı Esmeri Alev EKEBAŞ

STAR CAM BALKON
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.